Бердянці у День працівників культури отримали оновлений музей

9 листопада 2017 р.

У День української писемності та День працівників культури відбулось офіційне відкриття Бердянського міського краєзнавчого музею після капітального ремонту і часткової реекспозиції. Ця визначна подія в культурному житті міста відбулась завдяки дбайливому ставленню міської влади до музейної сфери Бердянська. Завдяки проведеному ремонту музей став обличчям міста і може з гідністю приймати відвідувачів.

 

Директор музею, заслужений працівник культури України Ноздріна Л.Ф. подякувала всім, хто доклав зусилля задля реалізації проекту: міському голові Чепурному В.П., його заступнику Дойновій Ю.В., начальнику міського відділу культури Шостаку М.О., керівнику управління капітального будівництва Лі О.І., куратору проекту Тетяні Іванівні, будівельний фірмі під керівництвом Табакова В.М. та колективу краєзнавчого музею, який доклав максимум зусиль для швидкого завершення ремонту.

 

Під час ремонту окрім будівельних робіт у приміщені музею було проведено утеплення фасаду, здійснено благоустрій примузейної території. Колективом музею зроблено часткову реекспозицію музейних залів: відреставровано окремі експонати та деякі експозиції, вітрини доповнено новими експозиційними комплексами, повністю відновлено тематичну залу «Геологія та палеонтологія».


Культурний Мелітополь на початку ХХ століття

9 листопада 2017 р.

9 листопада в Мелітопольський міський краєзнавчий музей завітали учні старших класів гімназії № 19 та І, ІІ курси економіко-гуманітарного факультету ЗНУ, спеціальності дизайн. Для них співробітники музею підготували музейний дискурс, присвячений Дню працівників культури та аматорського мистецтва.

 

Разом з ними ми поринули у подорож старою частиною міста Мелітополя. Дізналися багато цікавих фактів про наше місто та закріпили все захопливою інтерактивною вікториною.

 

Розмовляли про те, що культурний розвиток Мелітополя хоча й мав свої регіональні особливості, але був невід’ємною складовою загальних процесів та світоглядних зрушень, що відбувалися в українській культурі у другій половині ХІХ – на початку ХХ століть. Він характеризується значною інтенсивністю. Найпоширенішими жанрами мистецтва стають музичний та театральний. Їхньому розвитку сприяла побудова у місті театрів та концертних майданчиків, діяльність товариства «Просвіта», навчальних закладів та окремих меценатів — поціновувачів високого мистецтва. Творчість місцевих аматорів яскраво урізноманітнювали гастролери — українські, російські та західноєвропейські митці.

 

Зробили висновки про те, що на початку ХХ століття у Мелітополі розпочалося створення культурної інфраструктури (театри, кінотеатри, бібліотеки, музична школа, парки з естрадами тощо), місто набуло високого статусу одного з культурних центрів Північного Приазов’я, були закладені традиції, що сприяли активному культурному розвитку регіону у наступні історичні періоди.

 

Під час проведення дискурсу гості жваво обговорювали тему та залюбки відповідали на питання. Вкінці зустрічі студенти та школярі змогли ознайомитися з експозицією музею на задану тему. Та пішли з гарним настроєм та запасом нових знань.


Виставка «Скарб Тибету» розпочинає дні буддійської культури в Запоріжжі

2 листопада 2017 г.

1 листопада 2017 р. у Запорізькому обласному художньому музеї відбулося урочисте відкриття виставки буддійського мистецтва «Скарб Тибету».

 

Виставка налічує понад 450 експонатів, що демонструють красу та глибину буддійських символів, втілених у живописі, скульптурі та різноманітних виробах. Експонати є оригінальними витворами буддійського мистецтва, багато з них мають довгу історію та використовувались у храмах і монастирях Індії, Тибету, Китаю та інших буддійських країн.

 

— Виставка «Скарб Тибету» вже експонувалась у Запорізькому художньому музеї п’ять років тому та викликала чималий інтерес  містян.  Проте  в цьому році  масштаб події значно відрізняється. По-перше, експонатів удвічі більше, біля 30 з них будуть представлені в Україні вперше. По-друге, крім самої виставки розпочинаються дні буддійської культури в Запоріжжі, які триватимуть більше місяця. У рамках цієї програми відвідувачі зможуть послухати різноманітні лекції та подивитися фільми про мистецтво, історію та філософію буддизму, а також спробувати методи медитації на майстер-класах. Ще у програмі заплановано лекцію та практикум з тибетської медицини, — розповів директор та засновник виставки Олександр Рибін.

 

Унікальною подією днів буддійської культури в Запоріжжі буде прем’єра документального фільму «Ханна: нерозказана історія буддизму». Фільм присвячений першій жінці-Ламі, яка вчила буддизму на Заході. Цей фільм - переможець міжнародних кінофестивалів у Лос-Анджелесі (2014), Мумбаї (2015), Лондоні (2016)  у номінації «Кращий документальний фільм».

 

 

За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю


Мелітопольський музей здійснює дитячі мрії!

1 листопада 2017 р.

1 листопада 2017 р. в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчої студії гімназії № 9 «Сходинками до мрії». На виставці представлено 271 робота студійців гімназії, та бажаючих малювати школярів округу «Перспектива», це учні ЗОШ №№ 7, 13, 22.  

 

Роботи виконані в техніці батик, олійною  та сухою пастеллю,  акварельного, олійного  та гуашевого живопису, а також представлені декоративні роботи в техніці орігамі, солене тісто, декоративні вироби зі шкіри та гіпсу.


Книгу про Фелікса Мовчановського презентували в запорізькому музеї

30 жовтня 2017 р.

30 жовтня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги київського дослідника, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України Володимира Шевченка «Польський дворянин Фелікс Мовчановський: життя та діяльність».

 

Книга присвячена життю і діяльності видатного міського голови міста Олександрівська 1901 – 1911, 1916 – 1917 років Фелікса Францовича Мовчановського. Окрім біографії міського голови, у книзі йдеться про важливі події у місті Олександрівськ кінця ХІХ – початку ХХ ст., до яких Фелікс Францовиич доклав свої розум та працю.

 

На презентацію завітали науковці запорізьких вишів, музейники, представники національних спілок, громадських організацій, ЗМІ.

 

Книга видана у запорізькому видавництві «Дике Поле» на кошти Міністерства закордонних справ Польщі, за сприяння Генерального консульства Республіки Польщі в Україні у Харкові.


Бібліотека Запорізького обласного краєзнавчого музею поповнилася раритетними виданнями із США

28 жовтня 2017 р.

28 жовтня 2017 р. в рамках Літературно-мистецького фестивалю «Книжкова толока», що проходив у Запоріжжі протягом 27 – 29 жовтня, Запорізький обласний краєзнавчий музей отримав щедрі дарунки — сім раритетних американських видань, в яких йдеться про будівництво Дніпровської гідроелектростанції.

 

Прекрасні книги першої половини – середини ХХ ст. до Запоріжжя привіз американський мистецтвознавець, викладач Боудонського коледжу професор Ніколас Купенський. Науковець багато років займається історією будівництва Дніпрогесу, захистив у Йельскому університеті докторську дисертацію з цієї тематики, планує написати книгу.

 

Серед подарунків є примірник відомого у Сполучених Штатах журналу Fortune за лютий 1931 року, де були вперше опубліковані відомі на весь світ фотографії Маргарет Бурк-Уайт з Дніпробуду.

 

Всі книги потрапили до наукової бібліотеки Запорізького обласного краєзнавчого музею, а журнал Fortune найближчим часом стане окрасою експозиції «Дніпрогес: підкорення стихії».


Мелітопольський музей підготував захід до Дня Українського козацтва

11 жовтня 2017 р.

11 жовтня 2017 р., учні 5 класу ЗОШ № 22 відвідали Мелітопольський міський краєзнавчий музей напередодні свята, яке відзначається в Україні 14 жовтня – День Українського козацтва! Для них була проведена тематична екскурсія з презентацією «Козацькому роду нема переводу». В 2017 р. виповнилося 525 років важливій історичній події: в серпні 1492 року відбувся похід запорізьких козаків в Дніпровський лиман під проводом князя Богдана Глинського — запорозькі козаки атакували турецьку військово-морську галеру і визволили українців, захоплених у полон і проданих у рабство. Як писав професор Михайло Грушевський, це була перша в історії офіційна згадка про дії козаків на морі й офіційна згадка про запорізьких козаків узагалі. Хто ж такі козаки? Звідки пішов козацький рід і починалась Запорозька Січ? Що робили козаки на Молочній річці? На ці питання юні краєзнавці отримали відповіді в міському краєзнавчому музеї. Крім того, учні в експозиції «Наш край з XV ст. – 1914 рік» побачили зразки холодної і вогнепальної зброї XVII – XVIII ст. та предмети побуту часів Запорозької січі. Наприкінці зустрічі учні «перевірили» свої знання з історії козаччини, виконавши всі завдання по слайд-шоу. 


У Запоріжжі відкрилася виставка, яка повертає образи будівельниць Дніпрогесу

10 жовтня 2017 р.

Сьогодні, 10 жовтня, виповнюється 85 років з моменту пуску Дніпровської гідроелектростанції. З цієї нагоди в Музеї міста за порогами відкрилася концептуальна виставка «Як Харитина Марченко Дніпрогес будувала», яка присвячена ролі жінки на Дніпробуді. В урочистостях взяв участь заступник голови облдержадміністрації Олександр Бабанін.

 

На створення виставки надихнула розповідь про життя Харитини Марченко — бабусі однієї із співробітниць Національного заповідника «Хортиця». Виставковий проект реалізовано за підтримки флагмана вітчизняної металургії — ПАТ «Запоріжсталь» та облдержадміністрації.

 

— У пошуках експозиційного образу було досліджено безліч фотодокументів, проглянуто кілометри кадрів кінохроніки. Серед куп каміння, будівельних конструкцій та потужних механізмів ми бачили багато біленьких хустинок, що покривали жіночі голови. Так, одним із образних елементів виставки стали нанизані великими стібками на червону нитку жіночі хустки. В перших розділах хустки білого кольору, далі вони рожевіють та подекуди стають червоними. Таким чином транслюється ідея формування «нової людини» — радянської ідентичності, що відбувалося під впливом ідеології та пропаганди, — розповіла керівник проекту Світлана Копилова.

 

Наступним експозиційним образом став блок для бетонування, що утворювався за допомогою щитів опалубки: жінки Дніпрогесу були відомі всій країні саме як бетонниці. Бетонницею працювала героїня, яка дала ім’я виставці. Розділ має свою назву – жіноче ім’я: Харитина, Муза, Марія, Шуламіс, Євгенія, Олександра. Ці імена належать реальним жінкам, які працювали на Дніпрогесі. Проте не вони є центральними персоналіями експозиційного розділу, це тільки збірний образ. Головними героїнями виставки постають тисячі і тисячі безіменних та відомих жінок, обличчя та імена яких виставка повертає історії.

 

За словами творців експозиції, вони збирали фотографії, документи та речі буквально по крупицях. Багато є технічної інформації про будівництво Дніпрогесу та досить важко було шукати дані про людей, які його будували.

 

— Українська жінка у різні часи демонструє свою стійкість та мужність. Цей музейний проект показує нам цілий пласт історії, якою ми можемо пишатися та зобов’язані пам’ятати. Це наша могутня та велика історія, яка йде через призму Дніпрогесу, який будує жінка. Надалі ми будемо разом робити ще нові соціальні проекти, якими можуть пишатися всі запоріжці. Такі соціальні ініціативи завжди знаходять підтримку обласної влади, —підкреслив на відкритті виставки Олександр Бабанін.

 

Виставка працюватиме як постійна експозиція протягом року.

 

 

За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю


В Запоріжжі презентували навчальний фільм про Голодомор

5 жовтня 2017 р.

5 жовтня 2017 року в актовій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулася презентація навчального фільму «Територія Голодомору: пам’ять невмируща», створеного Канадським Музеєм Прав Людини у співпраці з Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору».

 

На презентацію завітали вчителі історії шкіл міста Запоріжжя та області, викладачі вишів, музейники міста та області, представники Запорізької обласної державної адміністрації, ЗМІ. Всі присутні отримали по примірнику диску з фільмом та матеріалами з теми.

 

У фільмі досліджено впливи масової інформації на подолання мовчання навколо порушень прав людини. Та піднімаються важливі питання: якими є роль і які обов’язки ЗМІ у формуванні громадської думки щодо порушень прав людини? Що ми можемо зробити, як особистості, як спільноти, як нації, для гарантування того, що геноциди, такі як Голодомор, ніколи не повторяться?

 

Сюжетна лінія зосереджується на міжнародній пресі, яка публікувала інформацію про Голодомор. Центральним напрямком є боротьба мас-медіа: Уолтера Дюранті, який симпатизував політиці Сталіна та заперечував факт масового вбивства українців в 1930-х роках, і журналістів Гарета Джонса та Малькольма Маггеріджа, які намагалися донести правду.

 

Кінострічка орієнтована на шкільну аудиторію і рекомендована до використання під час уроків історії, правознавства. Під час презентації відбудеться показ фільму, обговорення його з співробітником Меморіалу жертв Голодомору та передача примірників вчителям.


В музеї відбувся круглий стіл «Запоріжжя — тисячолітнє місто за порогами»

3 жовтня 2017 р.

3 жовтня 20117 р. у великій виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося засідання круглого столу на тему «Запоріжжя — тисячолітнє місто за порогами». Захід був організований за ініціативи Запорізької обласної організації Національної спілки краєзнавців України та членів тимчасової робочої комісії Запорізької міської ради з уточнення дати заснування м. Запоріжжя і за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.

 

Участь у заході взяли представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, громадських організацій, творчих спілок, провідні історики та музейні працівники Запоріжжя і Запорізької області.

 

Виступаючі нагадали присутнім, що ще 27 червня 2014 року сесія Запорізької міської ради, заслухавши доповідь голови тимчасової робочої комісії з уточнення дати заснування м. Запоріжжя, визнала 952 рік — датою виникнення першого поселення на території сучасного міста Запоріжжя. Тож, поточного року мешканці міста мали б згадати про 1065-річчя дати виникнення першого поселення на території сучасного міста Запоріжжя.

 

На заході виступив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій, кандидат історичних наук В.В. Мороко, який наголосив на актуалізації датування перших поселень та заснування не тільки міста Запоріжжя, а й інших міст та селищ Запорізької області, а також необхідність напрацювання конкретного плану спільних дій влади та громадськості щодо дослідження та популяризації тисячолітньої історії «міста за порогами».

 

Голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України О.В. Денисенко ознайомила присутніх із започаткованими спілкою проектами «Запоріжжя — тисячолітнє місто за порогами» та «Історія Запорізького краю: міста і села». Вона закликала присутніх увійти до складу створюваних зараз оргкомітетів цих проектів з метою узагальнення попередніх напрацювань із питань датування виникнення населених пунктів області та підготовки сучасних матеріалів з їхньої історії, які вже публікуються в електронному виданні «Краєзнавство Запоріжжя».

 

Завідуючий кафедри новітньої історії історичного факультету ЗНУ доктор історичних наук, професор, Ф.Г. Турченко підкреслив у своєму виступі, що датування населених пунктів краю є більше проблемою суспільно-політичною, а не науковою. А через сучасну агресію Росії проти України вона набула особливої актуальності і лише спільними діями науковців, політиків, влади та громад можна і треба зараз утвердити історичну правду про заселення Півдня України з давніх часів.

 

Заступник генерального директора Національного заповідник «Хортиця» М.П. Левченко поділився досвідом роботи тимчасової робочої комісії щодо уточнення дати заснування м. Запоріжжя та визнання 952 року датою виникнення першого поселення на його території.

 

Генеральний директор Національного заповідник «Хортиця», кандидат історичних наук М.А. Остапенко акцентував увагу присутніх на важливості місця острова Хортиця в контексті історії міста Запоріжжя, який тільки зараз починає відкривати свої історичні таємниці у тому числі і козацьких часів.

 

Про місце козацьких зимівників у історії заселення запорозького краю і, зокрема, території обласного центру повідомив директор торговельного коледжу ЗНУ, кандидат історичних наук О.Л. Олійник.

 

Заступник директора з наукової роботи Запорізького обласного краєзнавчого музею, доктор історичних наук, професор Г.І. Шаповалов вказав у своєму виступі на важливе місце у справі уточнення дати заселення території сучасного міста Запоріжжя у часи Київської Русі — унікальної археологічної пам’ятки «Вознесенський скарб» — могила князя Святослава.

 

З нагоди проведення круглого столу у великій виставковій залі музею експонувалися: навершя у вигляді срібного орла з «Вознесенського скарбу», дослідженого у Запоріжжі у 1930 р. з колекції краєзнавчого музею і давньоруський меч, випадково знайдений у Дніпрі біля острова Хортиця у 2011 р. з фондів Національного заповідника «Хортиця».


Цього тижня темою мелітопольського «Музейного вихідного» стали старовинні меблі

9 вересня 2017 р.

9 вересня 2017 року рамках інтерактивної освітньо-виховної програми «Музейного вихідного» учасників чекала захоплююча зустріч  «Меблі — в перекладі з французької — «рухлядь» з циклу «Мелітополь — велика  хата  для  всіх  нас». Цього разу розмова йшла про меблі. У виставкових залах діти  побачили  музейні  предмети, якими в давнину користувались жителі нашого краю.

 

Ми живемо всі в своїх «хатах», користуємось зручними для на предметами для відпочинку, навчання, прийому їжі тощо. Учасники зустрічі не тільки дізнались про історію виникнення меблів, секрети її виготовлення, а й самі в майстер-класі намалювали свої ліжечка чи стільці та виготовили своїми руками «паперові меблі» в техніці «оріґамі». Крім фізкультхвилинки та частування дітей чекала вікторина «Загадай — відгадай!», мультик «Шкатулка с секретом» та ще безліч цікавинок!


Історія України в історії прапорів

1 вересня 2017 р.

Інтеграційні процеси, що відбуваються в Україні останнім часом, пробудження національної свідомості, громадянської ініціативи, виникнення різних громадських рухів, розповсюдження волонтерської діяльності відбуваються на тлі сплеску інтересу і прояву патріотичних почуттів і нових ставлень до історії, культури, релігії, традицій і звичаїв нашого народу. 

 

Саме тому, вже другий рік поспіль, ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України» за підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізує всеукраїнську патріотичну акцію «Історія прапорів України —княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор». 

 

В рамках акції 15 – 18 червня 2017 року у м. Запоріжжі відбувся захід – «Державні символи та символи військової звитяги — аспект об’єднання України». Участь в ньому взяли представники наукової спільноти, молоді та студентства, воїни ЗСУ та Національної Гвардії України з усіх куточків великої України.

 

На заході піднімалися безліч питань. Наголошувалося, що зараз як ніколи потрібні нові підходи до виховання патріотизму молоді. При цьому треба пам’ятати,  що Україна має багатовікову історію, культуру, державність — це може бути підґрунтям для виховання молоді та переосмислення їй минулого і побудови майбутнього. 

 

На думку лідерів молодіжного руху України важливу роль у просвітницькій діяльності посідає відновлення історичної пам'яті про один із  національних  символів  України — Державний Прапор.

 

В свою чергу науковці  наголошували, що центральними символами будь якої держави є її Прапор. В прапорі зашифрована вся історія та міць країни, її культурні надбання, мрії про майбутнє народу. Українська нація має тисячолітню історію — історію повну перемог та звитяги. Змінювалися форми організації держави – Київська Русь, Велике Князівство Литовське, Річ Посполита, Козаччина та Гетьманщина, Українська Народна Республіка та Українська Держава — різні форми та назви — проте єдина суть: українська нація завжди мала власну державу, зберігаючи тяглість державницьких традицій в сторіччях та людях, символах та традиціях. 


Виставку юного художника з Харкова презентували в запорізькому музеї

29 серпня 2017 р.

29 серпня 2017 р., напередодні Дня знань, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка живопису «Янголи Світу» 10-річного харківського художника-вундеркінда Вадима Тульчевського.

 

Вадим захоплюється малюванням з 4 років. За всього шість років творчої діяльності юний художник став учасником 16 міських, обласних та міжнародних фестивалів та конкурсів дитячої творчості як в Україні (Київ, Харків, Львів, Бердянськ), так і за кордоном (Білорусь, Литва, Польща, Росія, Франція). За плечима Вадима Тульчевського три персональні виставки: «Ця ніч Свята» — галерея «Бузок», м. Харків (2015) та «Янголи Світу» — Бердянський художній музей ім. Ісака Бродського, м. Бердянськ (2017), Приморський районний краєзнавчий музей, м. Приморськ (2017).

 

Малюнки маленького митця цікаві та змістовні, у них відчувається прагнення автора спробувати себе у різних техніках (гуаш, олівці, акрил на склі, вітраж, та ін.) та жанрах (міський пейзаж, побутова картина, портрет натюрморт, ілюстрації на біблейську тематику). Емоційні, сповнені фантазією художні твори віддзеркалюють різнобічний досвід спілкування хлопчика з оточуючим світом та захоплюють дитячою щирістю. Всього на виставці представлена 41 робота юного автора — переважно вітражний розпис та роботі на полотні.

 

Виставка триватиме місяць.


Військові прапори України мандрують Запорізькою областю

27 серпня 2017 р.

Протягом червня – липня 2017 року в рамках всеукраїнської патріотичної акції «Історія прапорів України — княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор», що реалізує ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України» за підтримки Міністерства молоді та спорту України в Запорізькій області працювала пересувна експозиція «Традиції українських військових та козацьких прапорів». Пересувна експозицій встигла побувати у містах Запоріжжя, Оріхів та Бердянськ. Крім того в рамках заходу відбувалися зустрічі з молоддю школярами, ветеранами АТО та волонтерами.


Запорізький обласний краєзнавчий музей взяв участь у «Доброму базарі»

27 серпня 2017 р.

Запорізький обласний краєзнавчий музей взяв участь у загальноміському благодійному заході «Добрий базар», що відбувався на площі Маяковського протягом вихідних 26 – 27 серпня. Організатори влаштували для мешканців та гостей міста благодійний розпродаж. Серед лотів були речі відомих людей Запоріжжя. Частина зібраних коштів планується витратити на встановлення пандусів для людей з обмеженими можливостями.

 

Запорізький обласний краєзнавчий музей долучився до свята «Добрий базар» і влаштував фотозону «Старе місто» та фотовиставку із зображеннями вуличок Олександрівська. Всі охочі могли присісти на справжню олександрівську лавку та попозувати на фоні великого банеру. Музейники же протягом двох днів проводили віртуальні екскурсії старим містом, показуючи запоріжцям старі фотографії.

 

Відвідувачам пропонували придбати якісні товари від виробників (одяг, біжутерія, галантерею тощо) за прийнятними цінами та великими знижками. Крім того на святі працювали фуд-зона, фотозони, для маленьких запоріжців була влаштована дитяча зона з майстер-класами та веселими аніматорами. Зі сцени «Доброго базару» виступали кращі музичні колективи міста.


Запорізькі музеї підготували міні-виставки до Дня Незалежності України

22 серпня 2017 р.

22 серпня у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В. Магара відбулися урочистості з нагоди Дня Незалежності України. В цей день запорізькі музеї та бібліотеки підготували для учасників та гостей заходу приємний сюрприз — міні-виставки з власних колекцій.

 

Так, Запорізький обласний краєзнавчий музей представив міні-виставку, головним експонатом якої стала козацька гармата XIV – XVII ст. Національний заповідник «Хортиця» показав козацькі прапори, а Запорізький обласний художній музей — портрети українських гетьманів та унікальну колекцію українських рушників та одягу.

 

Продовжилися урочистості театралізованим концертом з символічною назвою «Україна є. Україна буде!», який підготували артисти театру ім. В. Магара.


В Мелітополі до Дня фотографа показали старі фотоапарати

12 липня 2017 р.

 

В Міжнародний день фотографа та День фотографа в Україні, Мелітопольський міський краєзнавчий музей представив своїм відвідувачам нову виставку – «Світ старих фотоапаратів».

 

День фотографа за традицією відзначається 12 липня. Ця дата вважається днем святої Вероніки, покровительки фотографії. Якщо вірити легенді, саме вона була тією жінкою, яка подала Ісусу, що йде на Голгофу, шматок тканини, щоб витерти обличчя від поту. Переказ свідчить, що на тканині залишився образ Сина Божого. І пізніше, коли через дві тисячі років винайшли фотографію, папа Римський затвердив саме цей день як свято фотографів. Ще одна версія відносить вибір святкування саме на 12 липня тому, що в цей день народився засновник компанії Kodak Джордж Істмен. Важливість його персони для громадськості полягає в тому, що саме він вивів мистецтво фотографії на новий рівень, доступний кожному.

 

Першу фотографію зробив у 1826 році француз Жозеф Нісефор Ньєпс, вона називається «Вид з вікна». Зйомки тривали впродовж восьми годин. 

 

Перші кольорові фотографії з'явилися в середині XIX століття, причому для їх створення використовувалися три фотокамери — на кожну встановлювали світлофільтр (червоний, зелений і синій), а потім з'єднували зображення.... 

 

Про це та багато іншого можна дізнатись, відвідавши виставку в музеї, і, звісно ж, побачити, якою технікою користувались протягом майже 100 років професійні фотографи та фотолюбителі.

 


В художньому музеї підбили підсумки пленеру

3 липня 2017 р.

3 липня 2017 р. в Запорізькому обласному художньому музеї підбивали підсумки другого пленеру, присвяченого Запоріжжю.

 

26 художників із Запоріжжя, Львова, Харкова, Луцька, Полтави, Одеси, Нової Каховки протягом десяти днів придивлялися до Запоріжжя з палуби катера, вуличок старого міста, та Шостого селища, цехів заводу «Запоріжсталь». Були цьогоріч також натурні портретні роботи в залі Союзу художників, поїздка до Садиби Попова, багато творчої роботи в Дубовому Гаю, в інших парках та на вулицях міста.

 

На підсумкову виставку до художнього музею завітали майже всі учасники пленеру. Директор музею Інга Янкович і куратор пленеру Ольга Дворна нагородили всіх учасників грамотами. За умовами пленеру більшість картин поповнять музейну колекцію.

 

Инесса Атаманчук, фото Сергей Томко, www.mig.com.ua


В Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відкрили виставку пейзажів

14 липня 2017 р.

Надворі вже середина літа… За вікном то спека, то злива… Всі думки та мрії про відпустку, що ось-ось має початись… чи хоча б про вихідні на березі моря… чи річки…

 

І якщо у вас немає зараз можливості влаштувати собі такий відпочинок, то на допомогу прийде Мелітопольський міський краєзнавчий музей! 

 

З 14 червня 2017 року у виставковій залі музею працює художня виставка, яка не залишить байдужим жодного відвідувача.

 

З фондового зібрання було відібрано 25 робіт, на яких зображено річки, море, пляжі, водоспади... Пейзажі різного розміру, техніки, різного часу написання – від 1893 року до сучасності! Окремо хочеться наголосити, що значна частина робіт зображає незрівнянні краєвиди Криму…

 

Крім того, на виставці розміщено біографічні довідки про художників, які створили витвори мистецтва – 13 історій життєвого шляху, серед яких і художники зі світовим ім’ям , і місцеві художники-аматори.


В Мелітополі запрошують на «Музейні вихідні»

5 червня 2017 р.

Літо не перестає дарувати дітям подарунки! 1 червня всі святкували Міжнародний день захисту дітей! А 3 червня 2017 року в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї стартувала інтерактивна освітньо-виховна програма «Музейний вихідний», в рамках якої кожної суботи протягом двох годин — з 10 до 12 – маленькі «чомучки» можуть задовольнити свою допитливість, а батьки — займатись своїм справами!

 

Перший «Музейний вихідний» — «Природа — наш дім!» — поєднав у собі пізнавальну годину про довкілля, охорону повітря та води, провели кілька цікавих дослідів, розгадували загадки, складали пазли та кубики, розважались та відпочивали на фізкультхвилинці, смакували солодощами, малювали своїх домашніх улюбленців, а ще дивилися мультфільм «Про всіх, всіх, всіх…» Час пролетів зовсім непомітно, і ми вже з нетерпінням чекаємо наступної суботи!!!

 

Інтерактивна освітньо-виховна программа «Музейний вихідний» реалізується співробітниками Мелітопольського міського краєзнавчого музею за підтримки Британської Ради та міської ради м.Мелітополь.


В Запорізькому музеї запропонували нове бачення Дніпробуду

25 травня 2017 р.

25 травня 2017 р. в рамках Обласного семінару для директорів музеїв та заповідників, організованого Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА та Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, відбулася презентація оновленого залу «Дніпрогес: підкорення стихії» обласного краєзнавчого музею. Зал після реекспозиції вперше побачили гості «Музейної дикої ночі», що відбулася минулої суботи, 20 травня.

 

Дніпро вище Запоріжжя був перерізаний величезною кількістю кам’яних брил, які утворювали пороги, забори та острівці. Ця обставина унеможливлювала судноплавство і вирішувати цю проблему почали з початку XVIII ст. Наприкінці століття були побудовані шлюзи та обвідні канали на найбільш проблемних місцях. Однак успіх Північноамериканських країн в гідроелектроенергетиці наприкінці ХІХ ст. спонукав до вирішення транспортної проблеми додати ще й вирішення енергетичної. Запоріжжя було приречене отримати Дніпрогес. І він був створений інтелектом найкращих спеціалістів світу, руками десятків тисяч робітників.

 

Виставка «Дніпрогес: підкорення стихії» працювала у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї з 2005 р. Реекспонована виставка отримала новий дизайн: металоконструкції та дерево перегукуються з конструкціями палубів та конструктивними особливостями самої Дніпровської гідроелектростанції. Проте головні зміни відбулися в концептуальному підході до сприйняття Дніпровського будівництва та індустріалізації в цілому. До традиційного сприйняття об’єкту як основи розвитку нового міста додається аналіз замовчуваних раніше наслідків цього процесу. Індустріалізація пов’язується з наймасштабнішим у світі голодом. Особлива увага звертається на людей, їхні типажі, працю та побут. Історія Дніпробуду подана у контексті подій у всьому СРСР.

 

Результатом було підкорення не тільки водної, але і суспільної, людської стихії, коли особиста воля була знищена тимчасовими інтересами неіснуючої вже держави.


В Запоріжжі відбувся щорічний семінар для директорів музеїв та заповідників

25 травня 2017 р.

25 травня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї пройшов традиційний щорічний семінар для директорів музеїв та заповідників з актуальних питань розвитку музейної справи, організований Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

 

Перед представниками музеїв Запорізької області з вітальним словом виступив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій. Від наголосив на важливості роботи, що її проводять музейники і необхідності суттєвих змін в галузі.

 

На семінарі зокрема підіймалися питання використання арт-технологій у сприйнятті музейних експозицій дітьми з особливими потребами (Л. Шульга), специфіка відтворення музейними засобами подій Української революції 1917 – 1921 років (Л. Ноздріна), система безпеки музеїв та заповідників (В. Стойчев), використання учасницьких практик в запорізьких музеях (Л. Ібрагімова), нестандартні підходи у залученні відвідувачів до музеїв (М. Мордовськой), а також актуальні питання щодо музейної діяльності (І. Пономаренко).

 

В рамках семінару колегам було презентовано оновлену експозицію Запорізького обласного краєзнавчого музею «Дніпрогес: підкорення стихії».


Запорожские археологи подняли со дна древние артефакты

21 травня 2017 р.

Сотрудники Национального заповедника «Хортица» отправились в археологическую экспедицию в Херсонскую область. Во время экспедиции археологи совершили несколько погружений в днепровских плавнях под Херсоном.

 

Экспедиция отправилась к месту расположения легендарного Олешья, славянского поселения 10-13 веков, которое было сожжено во время нашествия татаро-монгол. Уловом подводных раскопок на месте древнего городища стал славянский горшок 9-11 ст и несколько деревянных досок на месте остова корабля. Возраст досок так и не смогли определить. А хорошо сохранившийся горшок передали в херсонский музей.

 

Как сообщил в Фейсбуке депутат горсовета и участник экспедиции Вячеслав Зайцев, сотрудники заповедника провели аэрофотосъемку крепости Тягинка. Именно в этом месте во время боя была сожжена галера в 1492 году, турки пожаловались на это литовцам, впервые упомянув запорожских казаков.

 

В Тягинке каменный замок построил князь Витовт в 1398 году. Город с огромным замком стал перевалочным пунктом для купеческих караванов и собирал таможенный сбор. Но после захвата турками в конце 15 века крепость пустеет. Еще в XIX столетии местные жители Тягинки растаскивали ее древние камни на строительство села, а на острове и поныне видны поросшие степной растительностью валы и холмы развалин.

 

Руины крепости снимали во время экспедиции с помощью дрона с высоты 100 метров. В результате специалисты получат трехмерную модель памятника, сообщает руководитель экспедиции Дмитрий Кобалия.

 

По материалам forpost.media


У Запоріжжі пройшла «Музейна дика ніч»

20 травня 2017 р.

20 травня 2017 р. до Міжнародного дня музеїв, що відмічається у всьому світі 18 травня, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї втретє відбулася «музейна ніч».

 

Особливістю цьогорічної «Музейної дикої ночі» стала співпраця одразу чотирьох музеїв — Запорізького обласного краєзнавчого музею, Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова», Музею історії зброї та Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА». Кожен з музеїв мав власну локацію, де представив експонати з власних колекцій.

 

Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» представив макет маєтку та експонати з власної колекції. Міні-експозиція супроводжувалася невеликою екскурсією.

 

Музей історії зброї продемонстрували взірці холодної та вогнепальної зброї ХХ ст., в тому числі легендарний пістолет «маузер» Павла Дибенка. Пістолет було подаровано П. Дибенку першою та другою дружиною — Олександрою Коллонтай та Валентиною Стафілевською. На руків’ї «маузера» збереглися написи «Шура» та «Валя».

 

Найголоснішою була локація Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА». Керівник музею не тільки знайомив гостей свята з етнічними музичними інструментами, але й проводив майстер-класи гри на них.

 

Власне Запорізький обласний краєзнавчий музей представив гостям «Музейної дикої ночі» оновлену експозицію «Дніпрогес: підкорення стихії», що отримала не тільки новий дизайн, але й нову концепцію. До традиційного сприйняття об’єкту як основи розвитку нового міста додається аналіз замовчуваних раніше наслідків цього процесу. Індустріалізація пов’язується з наймасштабнішим у світі голодом. Особлива увага звертається на людей, їхні типажі, працю та побут. Історія Дніпробуду подана у контексті подій у всьому СРСР.

 

Щопівгодини залами музею проходили екскурсії. В цілому за вечір науковими співробітниками було проведено 9 екскурсій з різноманітних тем. Велику цікавість викликали авторські екскурсії нічними вулицями старого міста від Валерія Стойчева та Романа Акбаша. 

 

Найбільшим майданчиком «Музейної дикої ночі» стала велика виставкова зала музею. Саме тут протягом вечора відбувалися концерти, підготовлені музикантами Запорізької обласної філармонії. Класичні твори, джазові імпровізації від запорізьких віртуозів зібрали повний зал! На завершення музичного вечора перед гостями з етно-імпровізаціями виступив колектив «БарабанЗА».

 

Дітям була запропонована окрема цікава програма. На дитячій локації «Мандрівка у часі» діти вибирали вождів, танцювали «дикі танці», малювали «петрогліфи», вчилися самотужки «добувати» їжу тощо.

 

В цей вечір в музеї працювало декілька фотозон, у актовій залі музею пройшов вечір українського кіно, а майданчик перед виходом на балкончиками великої виставкової зали перетворився у імпровізовану кав’ярню!


Хіпстерська ніч у мелітопольському музеї

20 травня 2017 р.

20 травня на мелітопольській «стометрівці» на вул. Грушевського міський краєзнавчий музей організував хіпстерську вечірку в стилі 50 – 60-х років «Hipsters Museum Party». Вечірка викликала великий інтерес. Декілька сотень городян танцювали під рок-н-рол, слухали популярні мелодії у виконанні гурту «Місто-М», спілкувалися.

 

Захід було організовано в рамках щорічної міжнародної акції «Європейська ніч музеїв». Для всіх бажаючих взяти участь у хіпстерській вечірці був розроблений дресс-код. Його дотримувалися багато людей, що додало вечірці колориту.

 

Таких веселощів «стометрівка» на Грушевського не знала вже давно.

 

За матеріалами ria-m.tv, фото зі сторінки facebook Ольги Звєревой


В Мелітополі згадали буремні роки революції

13 травня 2017 р.

13 травня 2071 року в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї пройшла освітньо-виховна  зустріч  з учнями гімназії № 19 м. Мелітополь «Розмови про Революцію»  в рамках історико-патріотичного культурно-освітнього проекту «Українській революції 1917 – 1921 років – 100 років». 

 

У добу революції зусилля українського народу були спрямовані на національно-культурне відродження та створення незалежної Української держави. З метою вивчення історії революції, вшанування борців за незалежну соборну Україні, популяризації історичних знань та привернення уваги відвідувачів до цієї події Мелітопольський міський краєзнавчий музей у 2017 році проводить низку заходів у рамках історико-патріотичного культурно-освітнього проекту «Українській революції 1917 – 1921 років – 100 років».

 

Діти ознайомилися з виставкою плакатів від знімальної групи фільму «Українська революція 1917 – 1921 рр. Військові підрозділи доби Перших визвольних змагань», тематичною виставкою «Мелітополь: 1917 – 1921», а також почули лекцію «Українська національно-демократична революція 1917 – 1921 рр. на Мелітопольщині», проілюстровану презентацією на основі матеріалів з фондового зібрання музею.


У мелітопольському музеї відзначили День матері

13 травня 2017 р.

Інтерактивна пізнавальна екскурсія «Про долю матері крізь призму експозицій» пройшла в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї 13 травня 2017 р. напередодні Дня матері. Учні гімназії № 19 м. Мелітополь під час живого діалогу дізналися не лише про історію свята та особливості відзначення цього дня, але й поговорили про матінку-природу і цікаві факти зі світу травин – про найтурботливіших та не дуже матусь; про період матріархату в стародавні часи, плем’я войовничих амазонок та гунську царівну; про долю української жінки з XVI ст. і до наших днів. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею родини. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина – матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.

 

Найзворушливішим моментом екскурсії стала розмова про трагічні сторінки історії, пов’язані з воєнними подіями, коли мами втрачали своїх дітей… 

 

Підводячи підсумок зустрічі, діти поділились розповідями про те, як вони зазвичай вітають своїх матусь!

 

Вперше День матері свято відзначили у 1907 році. Ініціатором його проведення стала Анна Джервіс з Філадельфії, яка таким чином хотіла виразити свою безмежну любов до своєї передчасно померлої мами. Написавши листа з проханням підтримати згадану ідею в численні інстанції, Анна знайшла підтримку людей. І вже через три роки заходи до Дня матері в Штаті Вірджинія отримали статус офіційних. У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 23 країни. Крім того, понад 30 країн відзначають свято в інші дні.


У Василівці презентували виставку з заповідника «Биківнянські могили»

12 травня 2017 р.

Сьогодні у Василівському історико-архітектурному музеї-заповіднику «Садиба Попова» відбулося відкриття виставки «Биківня – територія пам'яті», розроблена співробітниками Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».

 

Великий терор та масові репресії 1937 – 1941 років, розв’язані сталінським режимом, не лише засвідчили антигуманістичний характер тоталітарної ідеології, а й продемонстрували світові злочинну суть тогочасної владної системи. Репресивна машина, ліквідовуючи громадян фізично, нехтувала як свободою слова й персональною гідністю, так і юридичними нормами та засадничими правами людини й громадянина.


В Запоріжжі відкрили виставку про «розстріляне відродження»

11 травня 2017 р.

11 травня 2017 р. у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні».

 

Виставка розповідає про долі представників покоління «Розстріляного відродження»,  знищених упродовж 1937 – 1939 років у внутрішніх в’язниця НКВС УРСР у Києві та похованих на території таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі. У Биківні знайшли свій останній спочинок письменники та літературні критики Михайль Семенко, Майк Йогансен, Володимир Ярошенко, Андрій Михайлюк, Микола Борисов, Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко та інші.

 

Вибір персоналій для виставки не був випадковим. Ідея полягала в тому, щоб показати повний зріз знищеної когорти літераторів. Є серед них і ті, хто вже зажили слави, і ті, хто на час арешту робили у літературі лише перші кроки,  ті, хто були абсолютно аполітичними, хто стояли на відверто антирадянських позиціях і ті, які щиро віддавали свої сили справі встановлення та укріплення радянської влади.

 

Використані у виставці матеріали з архівно-кримінальних справ репресованих письменників та інші документи особистого характеру стисло відтворюють основні віхи життя і творчості митців, а також інформують про те, яким чином комуністична тоталітарна система виокремлювала жертв і, пропускаючи крізь сито допитів і «очних ставок», змушувала їх визнавати абсурдні звинувачення НКВС. 

 

Співорганізатори проекту – Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» та Українське незалежне видавництво «Смолоскип».


У розівському музеї презентували фотовиставку про Майдан

5 травня 2017 р.

5 травня Центр Мистецтв «Арт-Простір» на вшанування Героїв Небесної Сотні у Краєзнавчому музеї смт. Розівка Запорізької області відкрив фотовиставку «Майдан 2014. Люди та події» київського фотографа Володимира Кліщевського. Вперше ця виставка була презентована в рамках фестиваля Запорізька книжкова толока в лютому 2016 року за підтримки Посольства Німеччини в Києві.

 

Володимир Іванович Кліщевський – професійний фотограф, співробітник Посольства Німеччини в Києві. Народився в 1963 р. у Київській області. Після середньої школи закінчив аграрний технікум і академію. Завжди захоплювався природничими науками і творчістю. Цифрова фотографія дала змогу реалізувати свої мрії. Коли трапився Майдан, вважав за необхідне бути з камерою на місці подій, наскільки дозволяв час, вільний від роботи.

 

Володимир Кліщевський на відкритті виставки в Посольстві Німеччини в Києві згадує події 2014 року: «...О 4 годині ранку 1 грудня найбільший мирний мітинг-протест студентів, який зібрався у Києві на Майдані Незалежності, спробували жорстоко придушити. Важко постраждало майже півсотні студентів, які народились уже за часів незалежної України. Це викликало нечувану реакцію суспільства, яке негайно вийшло на мирну акцію непокори силі, солідаризуючись із постраждалими. І вже 2 грудня до центру Києва зійшлось близько 800 тисяч людей, які вимагали не тільки курсу на Європу, але розбудови держави за європейським зразком. Повторна спроба влади придушити виступ привела до зведення барикад і наметів у центрі міста, де було утворено штаб громадської самооборони, аби захистити мирних людей. Наметове революційне містечко почало жити своїм життям. Постійно в межах містечка проводились збори, які збирали десятки тисяч людей, що приїздили з усіх куточків України підтримати мирну акцію протесту проти свавілля влади. Щонеділі відбувались народні збори, які збирали щоразу не менше ніж півмільйона людей. Тут виступали провідні опозиційні державні діячі, бізнесмени, вчителі, лікарі, художники, письменники, музиканти, селяни і робітники, солдати і студенти... Тут створили каплицю, вільний університет, кухню, медичну частину. Містечко чекало на зважені кроки влади, аби порозумітись. Проте влада не чула й не бачила мільйонів людей...»

 

Виставки буде експонуватись в музеї до 2 червня. Вхід безкоштовний.


В Києві відбувся семінар с оцифровки музейних колекцій

27 квітня 2017 р.

27 квітня 2017 р. запорізькі музейники прийняли участь у Міжнародному науково-практичному семінарі «Цифрові технології в музейній справі» з серії заходів «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація», присвячених питанням застосування технологій оцифрування для довготривалого зберігання і використання історичного, культурного та наукового надбання, що зберігається в архівах, музеях, бібліотеках і приватних колекціях.

 

Метою цих заходів є ознайомлення фахівців з передовими світовими практиками, навчання технологіям оцифровки, формуванню й інтеграції цифрових колекцій, методам їх розповсюдження та використання. Перед музейникми на семінарі виступили досвідчені вітчизняні та зарубіжні фахівці з оцифровки та суміжних напрямків інформаційно-комунікаційних технологій: Ольга Баркова (Київ), Владислав Піоро (Київ), Федір Бойцов (Одеса), Надія Браккер (Москва), Євген та Людмила Дмитруки (Київ), Дмитро Маслов (Рівне), Михайло Філоненко (Київ), Юрій Пероганич (Київ) та інші.

 

Запорізька делегація була представлена Національним історико-археологічним заповідником «Кам’яна Могила», Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, Запорізьким обласним художнім музеєм та Василівським історико-архітектурним музеєм-заповідником «Садиба Попова».


У мелітопольському музеї грали у краєзнавчу гру

18 квітня 2017 р.

18 квітня 2017 року у Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відбулася інтерактивна пізнавальна акція в рамках міської краєзнавчої гри «Ти  – мелітополець!» для учнів шкіл міста. Це вже традиційна співпраця музею з Палацом дитячої та юнацької творчості ім. Д.П. Водвуденко. 

 

Тематикою цієї зустрічі стала історія заселення рідного краю. Для цього співробітниками музею була розроблена нова гра оновленим залом  «Наш край з XV ст. до 1917 року».

 

Маленьких патріотів перевірили не лише на знання історії свого міста та краю, але й на уважність та кмітливість – підказки та відповіді на деякі питання таїлися в експозиції. Окрім того, діти в легкій та цікавій формі (за допомогою мультфільму) згадали як заселялась Мелітопольщина. 

 

Враховуючи, що зустріч проходила в видатний та важливий день – Міжнародний день пам’яток історії та культури  –  присутнім було запропоновано скласти перелік визначних місць рідного міста та позначити їх на мапі Мелітополя.


«Мистецький арсенал» едет в Мелитополь

11 квітня 2017 р.

Столичный музей «Мистецький арсенал» привезет в Мелитополь интерактивные выставки. Посмотреть их можно будет на территории краеведческого музея.

 

Мелитопольский краеведческий музей стал одним из трех музеев страны, в котором «Мистецький арсенал» представит свои уникальные выставки. На днях директор краеведческого музея Лейла Ибрагимова посетила образовательный форум, который устраивал «Мистецький арсенал». В столице Лейла Ризаевна встретилась с первой леди Украины Мариной Порошенко и презентовала ей брендовую продукцию.

 

Она отметила, что на данный момент краеведческий музей заключает меморандум с «Мистецьким арсеналом». После этого, нашему музею будет передан интеллектуальный кейс и оборудование для организации выставок. Кстати, из трех выбранных  музеев, только наш обладает полностью подходящими для интерактивных выставок территориями.

 

По материалам ria-m.tv


Фотовиставка про Революцію Гідності відкрилася у Василівці

10 квітня 2017 р.

10 квітня 2017 р. за підтримки Центу Мистецтв «Арт-Простір» на вшанування Героїв Небесної Сотні у Василівському історико-архітектурному музеї-заповіднику «Садиба Попова» відкрилася фотовиставка «Майдан 2014. Люди та події» київського фотографа Володимира Кліщевського. Вперше ця виставка була презентована в рамках фестивалю Запорізька книжкова толока у лютому 2016 року за підтримки Посольства Німеччини в Києві.

 

Володимир Іванович Кліщевський – професійний фотограф, співробітник Посольства Німеччини в Києві. Народився в 1963 р. у Київській області. Після середньої школи закінчив аграрний технікум і академію. Завжди захоплювався природничими науками і творчістю. Цифрова фотографія дала змогу реалізувати свої мрії. Коли трапився Майдан, вважав за необхідне бути з камерою на місці подій, наскільки дозволяв час, вільний від роботи.

 

Володимир Кліщевський так згадує події 2014 року: «...О 4 годині ранку 1 грудня найбільший мирний мітинг-протест студентів, який зібрався у Києві на Майдані Незалежності, спробували жорстоко придушити. Важко постраждало майже півсотні студентів, які народились уже за часів незалежної України. Це викликало нечувану реакцію суспільства, яке негайно вийшло на мирну акцію непокори силі, солідаризуючись із постраждалими. І вже 2 грудня до центру Києва зійшлось близько 800 тисяч людей, які вимагали не тільки курсу на Європу, але розбудови держави за європейським зразком. Повторна спроба влади придушити виступ привела до зведення барикад і наметів у центрі міста, де було утворено штаб громадської самооборони, аби захистити мирних людей. Наметове революційне містечко почало жити своїм життям. Постійно в межах містечка проводились збори, які збирали десятки тисяч людей, що приїздили з усіх куточків України підтримати мирну акцію протесту проти свавілля влади. Щонеділі відбувались народні збори, які збирали щоразу не менше ніж півмільйона людей. Тут виступали провідні опозиційні державні діячі, бізнесмени, вчителі, лікарі, художники, письменники, музиканти, селяни і робітники, солдати і студенти... Тут створили каплицю, вільний університет, кухню, медичну частину. Містечко чекало на зважені кроки влади, аби порозумітись. Проте влада не чула й не бачила мільйонів людей...»


Колекцію музею поповнили офорти О. Пащенка

07 квітня 2017 р.

7 квітня 2017 року в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася зустріч із відомим українським меценатом, пошуковцем, медальєром Дмитром Пірклом.

 

Меценат, як завжди, завітав до музею не з пустими руками. Цього разу Дмитро Піркл презентував запоріжцям три офорти 1945 року із серії «Відбудова Дніпрогесу» руки видатного українського графіка Олександра Пащенка.

 

Олександр Сафонович Пащенко (1906 – 1963) – відомий український графік, Народний художник УРСР, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР. Його твори представлені в багатьох музеях України, а також у приватних колекціях. Головною темою творів графіка стали промислові майданчики України, індустріальні і ліричні пейзажі, виконані здебільшого в техніці ліногравюри та офорта.

 

Визнання до Олександра Пащенка прийшло у 1937 році на одній з виставок українських художників. Серія гравюр з альбому «Київська сюїта» привернула тоді увагу виконавською майстерністю, поетичними образами Києва. Відомими стали й інші серії художника, такі як «Києво-Печерська лавра», «Відбудова Дніпрогесу» (1945 – 1946 роки), «Народження Кременчуцької ГЕС» та інші.

 

Дмитро Піркл подарував роботи Олександра Пащенка Запорізькому обласному краєзнавчому музею. Згодом вони займуть гідне місце в експозиційних залах нашого музею.

 

Передача вітчизняним музеям раритетів, знайдених по всьому світу — не разові акції, а життєва позиція Дмитра Піркла. Цінні пам’ятки від мецената збагатили фонди багатьох українських музеїв.

 

Раніше Дмитро Піркл передав Запорізькому обласному краєзнавчому музею комплекс матеріалів, пов’язаних з подіями Революції Гідності 2013 – 2014 рр.,  німецький фотозвіт відбудови Дніпрогесу, німецькі поштові марки, газети часів Другої Світової війни та багато іншого.


Свято книги пройшло у мелітопольському музеї

6 квітня 2017 р.

 

Світ змінюється. Здається, що прокидаєшся зранку, а до вечора вже стільки змін і нововведень, що й важко все збагнути. Але одна річ залишається незмінною протягом сотень століть. Це – Її Величність Книга!

 

Дитинство – це той неповторний час, коли маленька людина відкриває для себе світ, коли в ній жевріє іскринка творчості, а саме життя є стихією гри, що для дитини – найсерйозніше заняття. Саме добра дитяча книга відіграє важливу роль в житті дитини.

 

Міжнародний день дитячої книги – свято, встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради з дитячої книги. Відзначається щороку за рішенням ЮНЕСКО (починаючи з 1967) 2 квітня – в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена.

 

Це свято з’явилося за ініціативи видатної діячки світової літератури для дітей Елли Лепман – організатора Міжнародної ради з дитячої книги. Сьогодні це найавторитетніша організація в світі, яка об’єднує письменників, художників, літературознавців та бібліотекарів більше 60 країн світу, серед яких, звісно, – і Україна.

 

В рамках свята в навчальних закладах, бібліотеках та музеях України проходять лекції та літературні читання, мета яких цілком очевидна: не можна забувати, що книга – це безцінний дар, який може допомогти підростаючому поколінню пізнати істинні цінності. І 6 квітня 2017 року  учасниками саме такого заходу – творчої акції «Подорож до країни дитинства» в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї стали учні ДНЗ «Мелітопольський професійний ліцей»! Діти дізнались історію свята, історію розвитку дитячої літератури – від 17 століття і до сучасників, відгадали вікторину на знання героїв дитячих творів, познайомились з дитячими письменниками Мелітополя – зокрема, Павлом Ловецьким, Іваном Олексенком, Сергієм Авдєєнком, Світланою Непомнящою, Ганною Шевченко, дізнались, як треба ставитись до книг і помалювали – героїв своїх дитячих спогадів!


В художньому музеї показали нові надходження

06 квітня 2017 р.

6 квітня 2017 р. у Запорізькому обласному художньому музеї відкрилася виставка «Нові надходження – 2016». В експозиції творів, зібраних протягом минулого року, представлені роботи видатних сучасних художників, знаних далеко за межами України.

 

Виставки нових надходжень стали музейною традицією. Зокрема, такі виставки відбувалися у 1990, 1991, 1996, 2010 та 2013 роках.

 

Нова експозиція яскраво ілюструє, як продовжує зростати музейна колекція. На виставці представлені роботи О. Дубовика, А. Тертичного, О. Малих, Н. Коробової, Г. Сапегіної, М. Колядко та інших.

 

Протягом багатьох років музей співпрацює з художниками, що дає можливість продовжувати створювати монографічні колекції.


В Мелітополі відкрили виставку до 100-річчя Української революції

31 березня 2017 р.

Відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка 2017 рік проголошений Роком Української революції 1917 – 1921 років.

 

У добу революції зусилля українського народу були спрямовані на національно-культурне відродження та створення незалежної Української держави. З метою вивчення історії революції, вшанування борців за незалежну соборну Україні, популяризації історичних знань та привернення уваги відвідувачів до цієї події Мелітопольський міський краєзнавчий музей у 2017 році проводить низку заходів у рамках історико-патріотичного культурно-освітнього проекту «Українській революції 1917 – 1921 років – 100 років». Зокрема, з 31 березня 2017 року в музеї експонується виставка від знімальної групи фільму «Українська революція 1917 – 1921 рр. Військові підрозділи доби Перших визвольних змагань», розроблена групою фільму «Українська революція» спільно з ВІК «Повстанець».

 

Фільм «Українська революція» знято за спогадами генерала-хорунжого Армії УНР Всеволода Петріва, командира полку ім. Костя Гордієнка. Перша серія фільму описує події з початку 1917 року до прибуття Гордієнківського полку з Західного фронту в Україну. Друга – показує події січня – лютого 1918 року в Києві.

 

Робота над виставкою зайняла майже рік. Метою роботи є популяризація захисників України в період Української революції 1917 – 1921 років.

 

Загалом створено 12 плакатів присвячених різним підрозділам. На плакатах можна побачити зовнішній вигляд одностроїв, та прочитати історію підрозділу.

 

В Мелітопольському міському краєзнавчому музеї проведення виставки стало можливе завдяки ініціативі та допомозі в отриманні серії плакатів «Українська революція 1917 – 1921 років» Олексія Мосейка, психолога, публіциста, політичного та громадського діяча Запоріжжя, і Олександра Зубченка, начальника Департаменту внутрішньої політики Запорізької облдержадміністрації.