А в художньому музеї — вже весна!

14 лютого 2018 р.

14 лютого Комунальний заклад «Запорізький обласний художній музей» Запорізької обласної ради за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації відкрив виставку «Квіти закоханим» та провів презентацію каталогу «Запорізький пейзаж 2017».

 

До Дня всіх закоханих в стінах Запорізького обласного художнього музею відкрили виставку, на якій представлено живопис із фондів музею — натюрморти, на яких зображені квіти. 

 

На виставці 29 живописців пропонують помилуватися багатством кольору, своєрідністю форм, фактур, матеріальністю кожної квітки. Художники демонструють різноманітність бачення натури, багатий світ почуттів, емоційний настрій і власну образотворчу мову.

 

Запорізька школа представлена роботами Валентина Ступіна, Юрія Смірнова, Петра Вольського, Віктора Швеця, Валентина Сироти, Анатолія Заярченка, Миколи Йолопа, Наталії Коробової, Надії Близнякової. На виставці можна побачити також твори відомих українських художників Адальберта Ерделі, Олекси Шатківського, Антона Шепи, Володимира Патика, Анатолія Тертичного, Тетяни Яблонської. 

 

В.о. директора Запорізького обласного художнього музею Інга Янкович вважає, що радість безпосереднього спілкування з натурою — це живе джерело натхнення для багатьох художників. Співробітники музею виставкою «Квіти закоханим» зробили дарунок всім городянам і гостям міста та побажали кохати і бути коханими.

 

Каталог «Запорізький пейзаж 2017», виданий за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, став своєрідним підсумком минулорічного мистецького проекту, в якому взяли участь живописці, графіки та фотографи із Запоріжжя, Бердянська, Мелітополя, Харкова, Луцька, Нової Каховки, Одеси та Львова. 28 митців (26 художників і 2 фотохудожника) мали змогу надихнутися старими вуличками, індустріальними об’єктами, живописними краєвидами, працювали у Василівському історико-архітектурному музеї-заповіднику «Садиба Попова» та в Національному заповіднику Хортиця. 

 

Підсумком роботи митців стали 250 робіт, виставки та каталог, куди ввійшли найкращі картини. Завдяки пленерові, який вже вдруге відбувся за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, вся Україна змогла впевнитися у привабливості нашого краю, в тому, що тут царює творча атмосфера, сучасні краєвиди Запоріжжя мають чимало родзинок, а історичні місця та споруди надихають на картини різних жанрів. Напередодні колекція творів експонувалась у Василівському історико-архітектурному музеї-заповіднику „Садиба Попова” та мала успіх серед відвідувачів. Пленер «Запорізький пейзаж 2017» став ще однією оригінальною сторінкою розвитку Запоріжжя як історичного, культурного та мистецького центру. 

 

Родзинкою мистецького свята став дарунок – художник Євген Прокоф’єв передав у дар Запорізькому обласному художньому музею свою картину «Спів характерника».

 

Фото Олександра Прилепи


Запоріжжя представило унікальні експонати на виставці у Києві

22 січня 2018 р.

22 січня 2018 р. в Музеї історії міста Києва відкрилася унікальна міжнародна виставка «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917 – 1921 рр.)», присвячена драматичному і доленосному періоду української історії, який призвів до створення модерної держави на українських етнічних теренах. Відкриття виставки у день сторіччя проголошення Українською Центральною Радою Четвертого універсалу — це данина цій визначній ювілейній даті.

 

Урочисто відкрив виставку Президент України Петро Порошенко. 

 

«Експозиція, яка відкривається сьогодні у Музеї історії Києва є унікальною... Це є і велика печатка Української Народної Республіки, печатка Центральної Ради, меморіальні речі лідерів Української революції минулого століття, секретний наказ Симона Петлюри, надрукований на хустинці і зашитий під підкладку одягу. Виставка — вагома складова вшанування 100-річчя української національної революції», — зазначив президент.

 

Експозиція виставки побудована на оригінальних експонатах, люб’язно наданих 29 провідними музеями, бібліотеками, архівами та шанувальниками старовини чотирьох країн світу – України, Польщі, США і Швейцарії. Більшість артефактів вводиться у науковий обіг уперше: вони були не відомі не лише широкому загалу, але й вузькому колу фахівців.

 

Серед представлених раритетів, що за 100 років експонуються вперше, Універсал Директорії про затвердження злуки УНР та ЗУНР в єдину соборну державу 22 січня 1919 р. із фондів ЦДАВО України, прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку з Музею Війська Польського у Варшаві; меморіальні речі Симона Петлюри та Володимира Винниченка з Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку; документи про вступ України до Ліги Націй з Архіву офісу ООН у Женеві, державні печатки тієї доби — печатка УЦР, Велика печатка УНР — з колекції Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих.

 

Представлені на виставці і експонати з колекції Запорізького обласного краєзнавчого музею. Зокрема — печатка господаря Хортицького кінного полку та печатка воєнно-революційного партизанського польового штабу війська Н. Махна.

 

Знаковим та глибоко символічним актом, який увічнює і виставку, і відзначення сторіччя Української революції (1917 – 1921 рр.), є спецпогашення Укрпоштою художнього блоку марок «Державні печатки України» із зображеннями експонатів, представлених на виставці, та портретами провідників українського руху періоду національно-визвольних змагань початку ХХ ст. — головою УЦР Михайлом Грушевським, керівником першого українського уряду — Володимиром Винниченком, гетьманом України Павлом Скоропадським, головою Директорії УНР Симоном Петлюрою.


Події української революції ожили в унікальній фотовиставці

22 січня 2018 р.

З нагоди Дня Соборності України у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття фотовиставки «100 років боротьби. Українська революція 1917 – 1921 років». У рамках загальнонаціонального проекту Українського інституту національної пам’яті експозиція розпочала роботу в усіх обласних центрах України.

 

Фотовиставка описує процеси державного будівництва, становлення української політичної нації, відродження науки, освіти та культури під час перших національно-визвольних змагань. Окрему увагу приділено лідерам української революції Михайлу Грушевському, Володимиру Винниченку, Симону Петлюрі, Євгену Петрушевському та Павлу Скоропадському. Стенди розповідають про творення законодавчої та судової влади, ґенезу українського війська, розбудову дипломатії, фінансової системи, діалог із національними громадами. При цьому, багато фотографій та документів оприлюднено вперше.

 

Згадати подвиг борців за волю України прийшли представники облдержадміністрації, вихованці ліцею «Захисник», Січового колегіуму, козацького ліцею, військовослужбовці Національної Гвардії України та 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України. Перших відвідувачів виставки привітав голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак.

 

— Історія – добрий вчитель для нас, сучасників, — зауважив Григорій Самардак. —  Сьогодні дуже важливо знати історію української революції  на початку двадцятого століття, адже вона вчить нас тому, що проголосити незалежність і єдність держави ще недостатньо для перемоги, це тільки початок важливої копіткої праці, аби цю незалежність втримати й зміцнити навіки.

 

Голова Запорізької обласної ради нагадав присутнім відомий вислів Михайла Грушевського: «Добре творити історію важливіше, аніж гарно писати її» і  побажав сучасникам молодої України успіхів на ниві державотворення, процвітання та єдності  України.

 

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко підкреслив важливість досвіду Української революції, визначення її досягнень та помилок.

 

— Сто років тому ми кілька разів проголошували незалежність, але через внутрішньополітичні розбіжності та міжособистісні чвари щоразу втрачали шанс на власну державність. Головний урок, який маємо винести з тих часів, — необхідність національного єднання та формування потужної української армії, — підкреслив під час виступу посадовець.

 

Доктор історичних наук, заступник директора музею Георгій Шаповалов зазначив, що після перемоги Революції Гідності керівництво області приділяє пріоритетну увагу національному відродженню, розкриттю забутих сторінок нашої історії. Зокрема, унікальна фотовиставка відкрилася в оглядовій залі, яку капітально відремонтували за кошти обласного бюджету, встановили дзеркальну стелю, сучасну систему освітлення та кондиціювання. На черзі – встановлення  пам’ятного знаку героям української революції у Запоріжжі.

 

Професор Запорізького національного університету, автор десятків підручників та монографій з історії України Федір Турченко розповів про еволюцію розуміння Дня Соборності за часів незалежності, наголосив, що після початку російської агресії це свято стало символом національної консолідації.

 

Виставка працюватиме в обласному краєзнавчому музеї два тижні. Згодом вона побуває у всіх містах та районах області та буде цікавою для школярів, студентів та всіх тих, хто прагне більше дізнатися про події нашої історії та української революції.

 


Виставка пам'яті Василя Кисельова відкрилася у мелітопольському музеї

26 грудня 2017 р.

26 грудня 2017 року у виставковій залі Мелітопольського міського краєзнавчого музею мали добру нагоду згадати талановиту особистість, доторкнутися до творчості нашого краянина — Василя Петровича Кисельова.

 

12 грудня 1997 року в музеї відбулася перша персональна виставка до 70-річчя митця, 27 грудня 2007 року в музеї з розмахом відзначили 80-річний ювілей, а сьогодні — 26 грудня 2017 року — майже ті самі люди зібралися на виставку пам’яті видатного художника, майстра пейзажу Василя Петровича Кисельова.

 

Василь Кисельов народився 26 грудня 1927 року в Свердловській області. У 1933 році родина Кисельових переїхала в с. Костянтинівка Мелітопольського району. Малювати Василь Петрович Кисельов почав в ранньому дитинстві, але вже тоді він знав: все його життя буде присвячене образотворчому мистецтву. 

 

У 1944 році 16-річний Василь став курсантом артилерійського училища. Свою першу справжню картину Василь Кисельов написав в 19-ти річному віці, коли проходив службу в армії. Завдяки підтримці командира, який помітив у Василя талант художника, йому були надані всі умови для творчості. 

 

Потім в 1959 році Василь Петрович закінчив Дніпропетровське художнє училище імені Вучетича, а навчався у великих майстрів — заслуженого художника України Георгія Чернявського та професора Миколи Погребняка. 

 

У Мелітополі художник проживав з 1962 року, працював у філіалі Запорізької художньої майстерні. На початку 1970-х років Василь Кисельов став ініціатором створення в Мелітополі художньої школи, і був її першим директором. У перший рік в школу прийшло всього 60 учнів. Але, коли Василь Петрович йшов у 1987 році на заслужений відпочинок, в школі налічувалося вже 220 юних художників. Як казав Василь Петрович, випускники школи — його гордість. Про них він міг розповідати годинами з величезною теплотою, гумором. Потім більше 30-ти років творчої роботи Василь Петрович віддав міському краєзнавчому музею, де основна частина наукових експозицій, в основному у відділі природи, виконана руками майстра пензля. Працівники музею називають Василя Кисельова гордістю землі Мелітопольської. 

 

Творча спадщина художника Кисельова налічує понад півтори тисячі прекрасних картин. Його шедеври відомі не тільки в Україні, але і в Росії, Польщі, Прибалтиці, Голландії, Великій Британії та інших країнах світу. Він дуже любив малювати пейзажі, особливо морські. Василь Петрович дуже хотів намалювати серію пейзажів «Старе місто Мелітополь». На жаль, мріям цим не судилось збутися …

 

В надзвичайно теплій дружній атмосфері рідні, друзі, колеги по роботі в художньому фонді, Мелітопольській художній школі, Мелітопольському міському краєзнавчому музеї, представники навчальних закладів художнього спрямування, художники міста, поети, музиканти, шанувальники творчості Василя Петровича Кисельова згадали основні етапи життєвого та творчого шляху митця, цікаві випадки з життя, поділилися спогадами, найяскравішими моментами спілкування! Крім того, у присутніх на відкритті виставки «Пам’яті Майстра» була можливість не лише побачити, але й почути улюбленого художника за допомогою випуску програми «Діалоги у мольберта»!


В мелітопольському музеї презентували нову книгу Ксенії Фред

18 грудня 2017 р.

18 грудня у Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відбулася авторська презентація книги «Казки Петрикових друзів» Ксенії Фред (м. Львів) до Дня Святого Миколая та в рамках реалізації Плану міжкультурної інтеграції міста Мелітополь на 2015 – 2020 рр.

 

На авторську презентацію в музеї зібралися представники міського керівництва, педагоги та вихованці Центру дитячої та юнацької творчості, Дитячої художньої школи, письменники і громадські діячі.

 

Як виявилося, два роки тому корінна львів'янка Ксенія Фред потрапила в Мелітополь і закохалася в наші степ, море і маленьке місто. Пані Ксенія декілька разів на рік приїжджає в Мелітополь відпочити, поспілкуватися з друзями і однодумцями. Тут і народилась ідея творчо поєднати дітей Мелітополя і Львова через роботу над спільним проектом – ілюструванням захоплюючих казок! Результат перевершив всі сподівання!

 

Директор департаменту документально-організаційного забезпечення міськвиконкому Наталія Доломан подякувала Ксенії Фред за те, що вона змогла творчо об’єднати в своїй книзі Захід і Південний Схід України, за популяризацію Мелітополя у Львові, і вручила їй диплом «Почесного амбасадора Мелітополя». Начальник відділу культури Михайло Семикін зазначив, що потрібно мати сміливість, щоб вийти за межі звичайної реальності і через казку транслювати мудрість, цінності нашого народу.

 

Вихованці клубів подарували пані Ксенії пісню і вірші. А вона, у свою чергу, виступаючи помічницею святого Миколая, подарувала авторам тих малюнків, які стали ілюстраціями до книги, «Казки Петрикових друзів» зі своїм автографом. Ще вона передала в дар музею дві картини художниці Вікторії Шатковської, яка ілюструвала перший збірник «Казки Петрикової бабусі» Ксенії Фред.

 

Казки пані Ксенії учать дітей любити рідну землю, шанувати традиції, формують особистість маленького українця. 

 

«Дуже прикро, що губиться наша українська мова, губиться те, що ідентифікує нас, як націю. Мова виховується, коли людина розмовляє, читає, думає тією мовою, — каже пані Ксенія. — Мову потрібно відроджувати, воскрешати тому, що в центрі нашої країни та на півдні багато людей українською вже не розмовляють і не співають наших чудових народних пісень. Мова починається з дитинства. Дитинка ще не народилася, а вже дослухається до людських слів. А найкращою помічницею у вихованні духовності в дитині є книжка. Особливо з казками. Добре, коли наші діти не засинають перед комп’ютером, який псує їм зір, і в житті юної та навіть зовсім маленької особистості постійно перебуває книжка!»

 

Оксана Фредіна, або Ксенія Фред, писати почала ще в ранньому дитинстві. Вона походить зі старовинного українського роду. Казкарка — тричі мама: коли засинали маленькі діти — два синочки і донечка, вона бралася за перо. В уяві зринали казкові персонажі, щебетали чарівні пташки, шуміли велетенські верби, перевертали срібними хвостами човни на річці русалки.


Запоріжців запрошували до музею на «Новорічний Weekend»

16 грудня 2017 р.

У суботу, 16 грудня 2017 р., в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся перший фестиваль «Новорічний Weekend» — свято гарного настрою та оригінальних подарунків.

 

Фестиваль відбувся за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації та за активної участі Запорізького обласного методичного центру культури і мистецтва, Запорізької обласної філармонії та Запорізького обласного театру ляльок.

 

Протягом дня гості музею мали чудову можливість ознайомитися з виробами майстрів з Запоріжжя та Запорізької області на виставці виробів народних промислів Запорізького краю, придбати подарунки до Дня Святого Миколая та під ялинку, взяти участь у численних майстер-класах, насолодитися концертною програмою, скуштувати каву запорізького виробництва і, звичайно, відвідати експозиції Запорізького обласного краєзнавчого музею.

 

В цілому участь у фестивалі прийняли майстри із Запоріжжя, Полог, Токмака, Маріуполя. Серед учасників були представлені творче об’єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини», родинне підприємство «Добра глина», творче об’єднання «Натхнення» Токмацького міського Будинку культури, центр творчості молоді та юнацтва Шевченківського району тощо.

 

Для всіх охочих зробити новорічний подарунок власноруч працювали цікаві майстер-класи з ебру (малювання на воді), ліплення солоним тістом, гончарства, розписування пряників, вироблення ляльок з тканини, вироблення ялинкових прикрас.

 

На імпровізованій сцені біля музейної ялинки виступили артисти Запорізької обласної філармонії, Пологівського міського будинку культури, творчі колективи з Кам’янки-Дніпровської. Маленьких відвідувачів фестивалю порадувала вистава від Запорізького обласного театру ляльок. А під вечір майстер-клас для дітей провів Денис Васильєв і клуб «БарабанЗа».

 

Поспілкуватися у дружній атмосфері за філіжанкою запорізької кави від велокав’ярні можна було на третьому поверху музею. Тут також працювали майстер-клас від кафе-пекарні «Пряня» та стенд карамельної мануфактури «LOL&POP».

 

На «Новорічний Weekend» до Запорізького обласного краєзнавчого музею завітало багато гостей — від маленьких відвідувачів і молоді до людей поважного віку. Кожен знайшов тут щось цікаве і корисне для себе!


В мелітопольському музеї відзначили 100-річчя початку збройного опору УНР проти російської агресії

16 грудня 2017 р.

16 грудня  2017 р. до Мелітопольського міського краєзнавчого музею завітали юні патріоти — учні старших класів Мелітопольської гімназії № 19 на виховну зустріч, присвячену 100-річчю з дня початку збройного опору Української Народної Республіки проти російської агресії.

 

Подібні заходи необхідні для консолідації та розвитку історичної свідомості українського народу, збереження національної пам’яті, що особливо є актуальним на сьогоднішній день та для підростаючого покоління.

 

Співробітники Мелітопольського міського краєзнавчого музею говорили з учнями про те, що у 1917 році Україна вступила в новітню добу своєї історії. Не маючи власної державності й територіальної цілісності, країна була розділена між двома сусідніми імперіями — Російською та Австро-Угорською. Російська революція стала імпульсом для розвитку українського національного руху. 4 (17) березня 1917 року в Києві була створена Українська Центральна Рада (УЦР) — представницький орган політичних і громадських організацій. Протягом першого року виборювання українським народом своєї незалежності, керівним складом Української Центральної Ради було прийнято чотири Універсали, кожен з яких проголошував автономію України в складі Росії, або повну її незалежність.

 

Загалом українські території пережили дві радянсько-українські війни. Та, не зважаючи на всі намагання українців вибороти собі незалежність, їх території були окуповані, через що розпочався невідворотний процес знищення української державності та її повне поглинання з боку радянської влади.

 

Також разом з учнями провели аналіз і зробили висновки про те, що події, які відбувалися у 1917 – 1920 роках на території України, у тій чи іншій формі проявлялось на Донбасі в 2014 – 2015 рр. Тільки в якомусь жахливому, незрозумілому і гіпертрофованому вигляді.

 

У цій ситуації оптимізму додає усвідомлення того, що за прожиті роки й десятиліття, особливо за останній рік, ми стали іншими, нація стала іншою. Невідворотно віддаляючись від більшовицького, радянського, комуністичного, імперського, російського минулого, ми невпинно наближаємося до інших ідеалів і цінностей. І є упевненість, що цей ефект дежавю уже не з’явиться ніколи.


Новорічний настрій подарує нова виставка Запорізького обласного краєзнавчого музею!

12 грудня 2017 р.

12 грудня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася новорічна виставка «Дива ялинкових прикрас» — спільна виставка краєзнавчого музею та Запорізького обласного художнього музею.

 

На виставці показана історія улюбленого свята мільйонів людей у всьому світі. У вітринах розмістилися ялинкові іграшки з колекції музею — від картонних прикрас 30-х років ХХ ст. до сучасних скляних. Справжніми витворами мистецтва є авторські іграшки Інги Янкович та Алевтини Мєдвєдєвої.

 

Художній музей на новорічній виставці представив мистецтво мотання ляльок, а також картини-витинанки різдвяної тематики.

 

Особливе місце на виставці займають старовинні новорічні та різдвяні листівки з приватної колекції Сергія Самойлова. Найстаршою з представлених листівок вітали з Новим 1901 роком!

 

Виставка працюватиме до кінця січня 2018 р. Організованим відвідувачам проводяться екскурсії, майстер-клас під музейною ялинкою, працює «новорічна пошта»!


У Запоріжжі відкрилася виставка «Народна війна. 1917 – 1932»

15 листопада 2017 р.

У рамках відзначення Дня Гідності та Свободи за сприяння Запорізької обласної державної адміністрації в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Народна війна», яку було створено київським товариством «Меморіал» ім. В. Стуса та Громадянським інститутом історичної пам’яті. Стенди розповідають про тернисті шляхи національно-визвольної боротьби українського народу — від створення Центральної Ради до Голодомору 1932 – 1933 років.

 

На презентацію завітав відомий поет, Герой України, один із лідерів Народного Руху України у 1990 – 1992 роках та голова Української всесвітньої координаційної ради Дмитро Павличко. Його живе слово надихало на боротьбу за волю кілька поколінь українців.

 

— Бачимо найціннішу та найдорожчу частину нашої історії. Минулого століття Україна кілька разів проголошувала незалежність, але зазнавала поразки. У 1991 році мені пощастило брати участь в епохальному голосуванні у Верховній Раді. Вся наша історія та сучасність пов’язані з революційними подіями 1917 – 1921 років — однією з перших спроб українців заявити про себе як про окрему сильну націю та дати відсіч російським агресорам, — зазначив Дмитро Павличко.

 

Присутніх також привітав заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Зубченко. За його словами, до нашої області виставку передали громадська організація «Труханівська Січ» та Київський осередок Товариства сприяння обороні України. Обласна виконавча влада разом з науковцями активно працює над поверненням із небуття подій 1917 – 1921  років у Запорізькому краї, встановленням пам’ятних знаків на честь Вільного козацтва, учасників антибільшовицьких селянських повстань, воїнів армії Нестора Махна, наших земляків, які не корилися сталінській колективізації та продрозкладці.

 

Фотографії та документи розповідають про народний спротив більшовицькій окупації, що точився на українських землях багато років після поразки державницьких сил. Зокрема, у 1921 році територія України була поділена на п’ять похідних груп та 25 округів, у кожній з яких діяли своя військова та підпільні організації. Боролися проти загарбників і жителі Запорізького краю. Архіви СБУ свідчать, що в 1919 році на боротьбу піднялися жителі Верхньої Хортиці та сусідніх сіл, сел. Нововасилівка, болгарських та албанських колоній Приазовського району.  Наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років проти вилучення хліба повстали селяни Пологівщини, Михайлівщини, Мелітопольщини, кілька тижнів тривали протести у с. Широке Запорізького району.

 

Виставка «Народна війна» працюватиме в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї кілька тижнів, а згодом відправиться до Токмацького, Оріхівського та інших районів і міст області.