Музей історії запорозького козацтва

Ідея створення історико-культурного заповідника та Музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця виникла в 60-х рр. ХХ ст. Але на початок 70-х рр. цю ідею було визнано такою, що не відповідає політиці радянського уряду та Комуністичної партії. Натомість 14 жовтня 1983 р. на о. Хортиця було відкрито Музей історії Запоріжжя.

 

На хвилі перебудовчих процесів у суспільстві постало питання про необхідність перепрофілювання Музею історії Запоріжжя у Музей історії запорозького козацтва. Після проголошення Україною незалежності розділи експозиції, присвячені добі соціалізму, були демонтовані. На їх місці були створені виставки, що відображають історію запорозького козацтва.

 

Розділ експозиції «о. Хортиця в найдавніші часи» охоплює історію Хортиці від пізнього палеоліту (35 тис. років тому) до доби раннього заліза. В експозиції музею представлені оригінальні пізньопалеолітичні та мезолітичні знаряддя праці, виготовлені з кременю. Еталонними для території України є предмети представників середньостогівської археологічної культури.

 

Залишили на Хортиці величезну кількість пам’яток і скіфи: укріплене острівне городище, курганні та безкурганні поховання. Речі з розкопок цих пам’яток розміщені у вітринах нашого музею.

 

В експозиції «Острів Хортиця за часів Київської Русі» представлені глиняний посуд, поясні пряжки, жорнова черняховців. Великим тематичним блоком представлено поселення «Протовче», яке було на о. Хортиця в XI – XIV ст.: кістяні вироби (проколочка, частина вуздечки, голки для шиття невода), фрагменти глиняного посуду, металеві предмети (вістря стріл, шпора, ножиці, навісні замки на двері), хрест енкалпіон.

 

Період з кінця XIV до першої половини XVII ст. відображений в розділах експозиції «Причини виникнення та формування запорозького козацтва». Тут можна побачити речі знайдені на місці золотоординсьго поселення Кучугури, оригінальні предмети з місця розкопок укріпленого городка Дмитра «Байди» Вишневецького на о. Мала Хортиця. В цьому розділі представлена зброя козацького часу, клейноди, монети, які використовували козаки. Є й справжні польські предмети: прапор Речі Посполитої, польський тесак, шоломи.

 

Розділ експозиції «Військове мистецтво запорозьких козаків» включає в себе інформацію як про сухопутні походи (макети возів), так і про морські (макет козацького човна «Чайки», мапа морських походів козаків).

 

Окрасою музею є три діорами: «Битва Святослава», «Військова Рада на Січі» та «Нічний штурм міста Запоріжжя в 1943 р.».

Візит

УВАГА!

Музей історії запорозького козацтва з 01.06.2015 р. закритий для відвідувачів!

Адреса

69017, м. Запоріжжя,

о. Хортиця

 

Зупинка транспорту

«Магазин Молодіжний» (маршр. таксі №№ 46, 93), «Музей» (№ 50)

 

Телефон

(0612) 52-51-88, (061) 224-36-91

 

Графік роботи

з 9.30 до 17.00 (каса працює до 16.00); взимку з 9.00 до 16.00

 

Вихідні

понеділок

 

Сайт

www.ostriv.org